ראשי » מאמרים » מי רשאי להשתמש בהדברה ירוקה?

ההרשמה בעיצומה

זה הזמן שלך ללמוד מקצוע!

מלאו את הפרטים לקבלת ייעוץ או רישום:

 מאשר/ת את תקנון אתר מישלב

קורסים בתחום זה

מי רשאי להשתמש בהדברה ירוקה?


מי רשאי להשתמש בהדברה ירוקה?

 

בעבר ולדאבוננו במידה בלתי מבוטלת גם כיום משתמשים מדבירים רבים בחומרי הדברה רעילים ומסוכנים לאדם ולחיות המחמד בבית. הדברה ירוקה לעומת זאת עושה שימוש בחומרים המאושרים לשימוש על ידי משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה ואינם כוללים כימיקלים מסוכנים או רק במינון נמוך מאוד ונקודתי בלבד. הדברה ירוקה כוללת חומרים על בסיס צמחי, מלכודות פרומונים, הדברה אלקטרונית ואמצעים ביולוגיים ומכאניים. כאשר מבצעים הדברה בבית או בעסק, כדאי לוודא שמדובר במדביר מוסמך שעבר קורס מדבירים מקצועי, ואלו הם האנשים שלרוב רשאים להשתמש ומשתמשים בפועל בשיטות להדברה ירוקה.

 

ג’ל הדברה

ניתן להשתמש בג’ל באופן נקודתי ולמשוך את המזיקים בבית. הם יבואו איתו במגע וייקחו אותו לקן שלהם. בג’ל יש מעט מאוד חומר רעיל והוא יכול להיות יעיל בהדברה של מזיקים בודדים או קבוצות גדולות יותר באזור. גם בג’ל יש להשתמש באופן בטיחותי ואי אפשר לפזר אותו במקומות עדינים. הוא בהחלט עדיף מבחינות רבות על חומרי הדברה מסורתיים וקיימים מדבירים מוסמכים בוגרי קורס מדבירים אשר עושים בו שימוש.

 

הדברה אלקטרונית

הדברה אלקטרונית גם היא נחשבת להדברה ירוקה ולא רעילה ומשתמשת במכשיר המפיק גלי קול מסוימים. היא משמשת יותר להרתעה ולמניעה מראש של כניסה של מזיקים וחרקים לאזור עליו היא מגינה.

 

הדברה ביולוגית

הדברה ביולוגית משתמשת באורגניזמים שונים לצורך הדברה של מזיקים מסוימים ומטבעה היא טבעית ולא עושה שימוש בחומרים או בכימיקלים מלאכותיים.

 

שימוש במלכודות

מלכודות פרומון הינן מלכודות המכילות חומרים שהם אמנם סינטטיים, אך מחקים למעשה חומרים המופרשים באופן טבעי מגופם של חרקים וקשורים למשיכה המינית בין המגדרים. החומרים מושכים את החרקים אל המלכודת ובכך משמשים לצורכי הדברה. כמובן שמעבר לכך קיימים סוגים שונים של מלכודות פשוטות יותר ומתוחכמות פחות שגם ניתן לשקול את השימוש בהן.

 

חומרים על בסיס צמחי

מלבד שימוש בכימיקלים מסוכנים ורעילים, ניתן להשתמש בחומרים על בסיס צמחי, למשל אלו מקבוצת הפירתרואידים. החומרים הללו מופקים באופן סינטטי מפרחים והינם פחות רעילים לבני אדם מאשר חומרים אחרים. מומלץ ככל שניתן להשתמש באפשרויות הדברה אחרות.

 

הדברה משולבת – IPM

הדברה זו משתמשת במספר טכניקות וכלים לצורך הדברה ירוקה ונטולת כימיקלים או מזעור השימוש בהם ובתוספת הדברה ביולוגית. השיטה כוללת למידה של המזיקים באזור ובדיקת דרכי ההתרבות, ההישרדות והמחייה שלהם. היא עושה שימוש בין היתר בעיבוד מסוים של האדמה, איטום אזורים אסטרטגיים, שימוש במלכודות, העלמת מקורות מזון של מזיקים, הדברה אלקטרונית – ועוד.

 

מדביר מוסמך ובעל רישיון

לפני שמזמינים מדביר הביתה, יש לוודא שמדובר במדביר מוסמך ובוגר קורס מדבירים. כאשר הוא מגיע, יש לבקש לראות תעודה המצהירה על היותו מדביר מורשה ומוסמך ובוגר קורס מדביר. לרוב הם אלו שמשתמשים בהדברה ירוקה, למרות שוודאי שיש כאלו שלא, וכדאי לבדוק מראש באילו חומרים משתמש המדביר שאתם מזמינים. אתר המשרד להגנת הסביבה כולל רשימה של תכשירים וחומרים מותרים לשימוש ומדבירים מורשים ומוסמכים.

 

קורס מדבירים

הקורס מקנה ידע וכלים לעבודה מקצועית, בטוחה וירוקה ומקנה רישיון מדביר ביתי בסופו, לאחר מעבר של בחינות הסמכה מטעם המשרד להגנת הסביבה. הקורס מלמד בדבר הדברה ביולוגית, הדברה משולבת וידידותית לסביבה, הדברה באמצעות פיתיונות והדברה באמצעים ירוקים נוספים.

* המכללה שומרת לעצמה את מלוא הזכות להוסיף ימי לימוד, לשנות חלק מתכני הקורס והרכב המרצים, עפ"י שיקול דעתה המלא ובהתאם להתקדמות הכיתה, תוך הקפדה על היקף שעות הלימוד.

זה הזמן שלך ללמוד מקצוע!

מלאו את הפרטים לקבלת ייעוץ או רישום:

 מאשר/ת את תקנון אתר מישלב