ראשי » מאמרים » ההבדל בין תואר אקדמי לקורס מקצועי

ההרשמה בעיצומה

זה הזמן שלך ללמוד מקצוע!

מלאו את הפרטים לקבלת ייעוץ או רישום:

 מאשר/ת את תקנון אתר מישלב

קורסים בתחום זה

ההבדל בין תואר אקדמי לקורס מקצועי


אנשים רבים מתלבטים בין בחירה בקורס מקצועי לבין בחירה בתואר אקדמי שלם. יש הבדלים מהותיים בין השניים, והתוצאות עשויות להיות שונות באותה מידה. על מנת לעשות בחירה מושכלת, יש להתחשב במספר פרמטרים ולהבין את ההבדלים לעומקם. גם לאופי הבנאדם ואף לגילו יכולים להיות השפעה על הבחירה, וגם בהם כדאי להתחשב. מעבר לכך, וודאי שיש מספר רב של קורסים ומספר רב של תארים שונים במהותם, עובדה שמצריכה בדיקה פרטנית של כל מצב וכל מקרה לגופו.

 

אורך הלימודים וכמות ההשקעה

 

ההבדל הניכר ביותר בין תואר אקדמי לקורס מקצועי הוא בראש ובראשונה אורך הלימודים וכמות ההשקעה הנדרשת מהתלמיד. תואר אקדמי אורך לרוב 3 שנים ומעלה, בעוד קורס מקצועי פעמים רבות אורך מספר חודשים עד שנה אחת בלבד, ובדרך כלל לא חוצה את גבול השנתיים. גם כמות הזמן שיש להשקיע במרוצת הלימודים היא שונה בתכלית. רוב התארים הם תארים במשרה מלאה או בחצי משרה, בעוד קורס מקצועי עשוי להצריך הגעה למוסד הלימודי רק פעם בשבוע. תואר אקדמי דורש כתיבה של עבודות אקדמיות שהן לרוב סבוכות יותר מאשר פרויקטים ועבודות הנדרשות להשלמה במהלך הקורס המקצועי, ומצריכות זמן השקעה רב. גם לכך כדאי לייחס חשיבות.

 

שילוב עם עבודה

 

בעקבות כמות הזמן הפחותה שיש להשקיע, למרות שזה בהחלט תלוי בקורס הספציפי, יותר קל לשלב עבודה במקביל לקורס מקצועי מאשר במקביל לתואר אקדמי.

 

עלות הלימודים

 

ברוב המקרים, קורס אקדמי יעלה פחות. העלות היחסית פר שנת לימודים עשויה להיות בכל זאת גבוהה יותר, אך כאשר לוקחים בחשבון את אורך המסלול, לרוב העלות הסופית והאבסולוטית תהיה נמוכה יותר. האפשרות לשלב את הלימודים עם עבודה במקביל ובכך גם לממן אותם מקלה גם היא על התלמיד. מצד שני, יש לזכור שתואר אקדמי עשוי לעיתים לזכות במלגה שבהחלט תשפיע על הסוגיה הזו. אם העלות אמורה לשחק תפקיד משמעותי בבחירה שלכם, שיקלו את הסוגיה בהתאם.

 

אופי הלימודים, פרקטיות ותוצאות בשטח

 

תואר אקדמי הוא מושג וקונספט רחבים מאוד. ישנם תארים מעשיים יותר ומעשיים פחות. קורס מקצועי נחשב לרוב לפרקטי וכולל הכשרה מעשית. מסיבה זאת, כאשר אנו באים לערוך השוואה לתוצאות המתקבלות בשטח, חשוב להבין מה למעשה נלמד ולקחת את זה בחשבון. תואר תיאורטי במהותו, לרוב יהיה פחות פרקטי מאשר קורס מקצועי. לעומת זאת, תואר מבוקש עשוי להיות פרקטי באותה מידה ואף יותר. מעבר להסתברות ולסיכויים למצוא עבודה בסיום הלימודים או כעבור מספר חודשים, גם השכר בסיום הלימודים משתנה באותה מידה. יש להבחין מבחינה זאת בין תואר מבוקש לבין תואר לא מבוקש, ולערוך השוואה בינם לבין הקורס המקצועי.

 

דרישות קבלה

 

הדרישות לצורך קבלה לקורסים המקצועיים נמוכות באופן ניכר ביחס לדרישות הקבלה לשלל התארים, ובפרט ביחס למבוקשים שבהם, ולעיתים אין דרישות קבלה כלל או שהן מינימאליות למדי.

 

השורה התחתונה

 

ההבדלים רבים, ואין תשובה חד משמעית לשאלה במה לבחור. מי שמתלבטים צריכים לקחת את הפרמטרים הרלוונטיים בחשבון ולבצע בחירה על פי שיקוליהם האישיים. חשוב מאוד להבדיל בין תואר תיאורטי לתואר מעשי יותר, ובין תואר מבוקש לתואר פחות מבוקש. באופן כללי, קורס מקצועי מהווה אופציה פרקטית, יעילה וקצרת מועד, ובפרט כאשר מדובר במקצוע בעל ביקוש, סיכויים טובים למצוא עבודה והכנסה אפשרית גבוהה בסיום הלימודים.

* המכללה שומרת לעצמה את מלוא הזכות להוסיף ימי לימוד, לשנות חלק מתכני הקורס והרכב המרצים, עפ"י שיקול דעתה המלא ובהתאם להתקדמות הכיתה, תוך הקפדה על היקף שעות הלימוד.

זה הזמן שלך ללמוד מקצוע!

מלאו את הפרטים לקבלת ייעוץ או רישום:

 מאשר/ת את תקנון אתר מישלב