ראשי » מאמרים » מה זה בכלל הנהלת חשבונות?

ההרשמה בעיצומה

זה הזמן שלך ללמוד מקצוע!

מלאו את הפרטים לקבלת ייעוץ או רישום:

 מאשר/ת את תקנון אתר מישלב

קורסים בתחום זה

מה זה בכלל הנהלת חשבונות?


כאשר מחליטים לברר פרטים אודות מסלול לימודים כזה או אחר אין ספק שהשם של המסלול מעיד רבות אודותיו. כך גם כשמדובר בתחום של הנהלת חשבונות. מצד אחד – מדובר כנראה בניהול של כספים אך יחד עם זאת – זהו שם כולל לקבוצה עצומה של נושאים ותתי תחומים שלא תמיד ידועים לאדם מן השורה שלא בקיא בתחום ולא מכיר אותו היטב. כדאי לדעת שמדובר באחד התחומים המגוונים שקיימים כיום בעולם העסקים והתעסוקה וגם שמדובר בתחום שכדאי לעסוק בו, מפני שיש לו ביקוש רב על ידי חברות, ארגונים או גופים שונים. על פי החוק במדינה כל עסק מחויב בדיווחים מדויקים אודות הכנסות, הוצאות ותשלומים – וכאן נכנס לתמונה מנהל החשבונות.

 

מה כולל התחום של הנהלת חשבונות?

 

אז כמו שניתן להבין מהשם – כך הוא באמת – ניהול החשבונות, כלומר התנועות הכספיות והלא כספיות של גוף חשבונאי. מהו גוף חשבונאי? כל גוף שעוסק בהכנסה והוצאה של כספים. זה יכול להיות חנות או עסק, חברה או ארגון ובלבד שיש בו כאמור תנועה של כספים ונכסים אחרים. תפקידו של מנהל החשבונות הוא להיות אמון על כל התזרימים האלה, לדווח אודותיהם למי שצריך (מנהלי החברה הבכירים או רשויות המדינה), לשמור על החזון הפיננסי של החברה או העסק ולוודא שמתקיימת מדיניות כלכלית נכונה המבוססת על קיום חוקים ועל ניהול תקין בכל הרבדים (תשלומים לספקים, תשלומי עובדים, ניהול מלאי מוצרים ועוד).

 

מה עושה בפועל מנהל החשבונות?

 

כשם שכל חברה או ארגון שונים במהות שלהם ובאופי הפעילות שלהם – כך גם מגוון ומעניין התפקיד של מי שאמון על ניהול הכספים של החברה. באופן כללי וגורף ניתן לומר שתחת מחלקת הנהלת החשבונות בגוף או ארגון מסוים ניתן למנות ניהול רכש ומלאי, הנפקת מסמכים חשבונאיים (חשבוניות, קבלות, תעודות משלוח או זיכויים), מעקב מדוקדק אחר חשבון העובר ושב של הארגון, ביצוע תשקיפים או תחזיות פיננסיות על סמם התנהלות כלכלית שהתרחשה בזמן עבר והתנהלות מול רשויות המיסים במדינה במועדים הקבועים על פי החוק.

 

איך עובדים בהנהלת חשבונות?

 

על מנת לעבוד בתחום זה צריך ראשית ללמוד את התחום. חשוב שלמועמד תהיה זיקה למספרים, חישובים והכנת דו”חות ומשיכה טבעית לנושאים כלכליים. כיום ניתן ללמוד בקורסים מקצועיים ייעודיים שהם קצרים יותר מלימודים לתואר ראשון וכך לרכוש את המקצוע בצורה יסודית המשלבת בתוכה גם התנסויות מעשיות. על ידי מסלולי לימוד אלה יגיעו בוגרי המסלול לשוק העבודה כשהם בעלי ידע נרחב ביותר וגם התנסו בתוכנות מקצועיות הנפוצות בתחום (תוכנות לניהול חשבון הבנק, תוכנות הקשורות לעובדים ושכר העובדים ופורטלים מקוונים המקשרים בין מחלקת הנהלת החשבונות לבין מוסדות המדינה – מס הכנסה, מע”מ, רשם החברות והמוסד לביטוח לאומי).

* המכללה שומרת לעצמה את מלוא הזכות להוסיף ימי לימוד, לשנות חלק מתכני הקורס והרכב המרצים, עפ"י שיקול דעתה המלא ובהתאם להתקדמות הכיתה, תוך הקפדה על היקף שעות הלימוד.

זה הזמן שלך ללמוד מקצוע!

מלאו את הפרטים לקבלת ייעוץ או רישום:

 מאשר/ת את תקנון אתר מישלב